Jak wyczyścić płytki – Praktyczny poradnik

Jak wyczyścić płytki – Praktyczny poradnik
Płytki są popularnym materiałem wykończeniowym w łazienkach i kuchniach. Są one odporne na wilgoć i plamy, ale niestety łatwo się brudzą. Zapewniam Cię jednak, że czyszczenie płytek nie jest trudne, jeśli wiesz jak to zrobić. W tym praktycznym poradniku pokażę Ci, jak wyczyścić płytki skutecznie i szybko.

Jak wyczyścić płytki za pomocą naturalnych środków

Jeśli wolisz korzystać z naturalnych środków czyszczących, to mam kilka propozycji:

Sok z cytryny i woda

Mieszanka soku z cytryny i wody jest świetnym środkiem czyszczącym do usuwania plam i brudu z płytek. Wystarczy, że wymieszasz te składniki w równych proporcjach i rozprowadzisz po powierzchni płytek. Pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj mokrą ściereczką lub gąbką i wypłucz wodą.

Woda z octem

Ocet to również świetny środek czyszczący, który pomoże Ci pozbyć się uporczywych plam z płytek. Wymieszaj ocet z wodą w równych proporcjach i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie spryskaj powierzchnię płytek i pozostaw na kilka minut. Przetrzyj powierzchnię mokrą ściereczką i wypłucz wodą.

Jak wyczyścić płytki za pomocą detergentów

Jeśli z jakiegoś powodu naturalne środki nie są skuteczne lub masz do czynienia z bardzo uporczywymi plamami, możesz skorzystać z detergentów. Oto kilka propozycji:

Płyn do naczyń

Wiele płynów do naczyń nadaje się do czyszczenia płytek. Wystarczy, że nanieś trochę płynu na płytki i przetrzyj gąbką lub ściereczką. Następnie wypłucz wodą.

Rozpuszczalnik do farb

Jeśli masz do czynienia z bardzo trudnymi do usunięcia plamami, na przykład farbą, warto skorzystać z rozpuszczalnika do farb. Wlej trochę na płatek kosmetyczny i wmasuj w plamę. Zostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj mokrą ściereczką i wypłucz wodą.

Jak wyczyścić fugi między płytkami

Fugi między płytkami są miejscem, w którym łatwo zbierają się brud i pleśń. Aby je wyczyścić, potrzebujesz szczoteczki do zębów i pasty do zębów (bez fluoru). Wetrzyj pastę w fugi za pomocą szczoteczki, pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj gąbką lub ściereczką zwilżoną wodą.

  Jak wyczyścić płytki na tarasie? - Poradnik czyszczenia dla początkujących

FAQs

Jak często powinienem myć płytki?

W zależności od częstotliwości korzystania z pomieszczenia, w którym znajdują się płytki, powinno się je myć raz na tydzień lub dwa.

Czy mogę użyć szorstkiej gąbki do czyszczenia płytek?

Nie, szorstkie gąbki mogą zarysować powierzchnię płytek. Lepiej użyć miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry.

Podsumowanie

Czyszczenie płytek może wydawać się trudne, ale z pomocą tego poradnika będziesz w stanie wyczyścić płytki skutecznie i szybko. Pamiętaj, aby regularnie myć płytki, aby uniknąć gromadzenia się brudu i plam. Jeśli potrzebujesz silniejszego detergentu, wybierz środek skomponowany specjalnie do czyszczenia płytek.