Jak zrobić zabudowę tarasu – Poradnik krok po kroku

Jak zrobić zabudowę tarasu – Poradnik krok po kroku
Marzeń o wymarzonym tarasie nie trzeba zawsze realizować w ciągu jednego sezonu. Wiele osób decyduje się, na stworzenie zabudowy tarasu, która zabezpieczy przed wiatrem, deszczem czy zbyt silnym słońcem. W takim przypadku, można korzystać z zimowych grillów i odpocząć w chłodniejsze dni za szklanymi ścianami z widokiem na ogród. W poradniku krok po kroku, przedstawimy jak zrobić zabudowę tarasu samodzielnie.

Planowanie zabudowy tarasu

Zanim dokonamy zakupu materiałów i przystąpimy do prac budowlanych, warto dobrze zaplanować całą inwestycję. Istotne są:

Wymiary przyszłej konstrukcji

Wymiary zabudowy tarasu zależą od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Najlepiej, zacząć od określenia szerokości i długości przyszłej konstrukcji.

Wybór materiałów

Przed przystąpieniem do zabudowy tarasu trzeba wybrać odpowiednie materiały. Powinny być odporne na czynniki atmosferyczne. Do stworzenia konstrukcji dobrze sprawdzą się drewno lub metal. Ściany natomiast mogą być wykonane z płyty warstwowej lub szklanej.

Zabezpieczenie tarasu

Podczas zabudowy tarasu, warto zabezpieczyć palenisko grillowe czy kocioł gazowy przed wiatrem oraz deszczem. W tym celu można zamontować namiot albo przesłonę, które z łatwością można zamknąć i otworzyć w razie potrzeby.

Przygotowanie terenu i narzędzi

Prace powinny rozpocząć się od przygotowania terenu:

Zmierzenie terenu

Przy użyciu taśmy lub miarki należy zmierzyć powierzchnię, która ma zostać zabudowana. Warto tym samym określić jaką ilość materiałów będzie potrzebna do wykonania konstrukcji.

Usunięcie roślinności

Aby zabudować taras konieczne jest usunięcia roślinności. Wykopujemy dziury na betonowe słupy, na których zbudujemy całą konstrukcję.

Przygotowanie narzędzi

Do budowy tarasu będą potrzebne takie narzędzia jak: wiertarka, młotek, piła i inne. Wszystkie narzędzia powinny być w dobrym stanie technicznym. Wszystko powinno być w zasięgu ręki – jeśli wszystko jest w zasięgu ręki, praca będzie przebiegała sprawniej i szybciej.

  Jak zrobić wysoki taras? Poradnik

Budowa zabudowy tarasu

Do budowy zabudowy tarasu potrzebne będą odpowiednie materiały, narzędzia, a także trochę czasu i determinacji. Dobra organizacja pracy i cierpliwość to klucz do sukcesu. Oto krok po kroku jak zrobić zabudowę tarasu:

Kroki:

  1. Rozpoczęcie od postawienia słupów.
  2. Po postawieniu słupów, musimy z nimi połączyć belki nośne. Wiertarką wiercimy otwory montażowe w belkach, umieszczamy je na słupach i mocujemy śrubami imbusowymi.
  3. Następnie na belkach nośnych, w dwóch punktach montujemy poziome i pionowe słupki.
  4. W kolejnym kroku, na przestrzeni gdzie planujemy umieścić okno zamontujmy krokwi, a między krokwią a belkami nośnymi zamocujmy elementy łączące.
  5. Ściany zrobimy z płyt warstwowych lub szklanych. Najpierw tworzymy obramowanie z użyciem drewna, na którym zamontujemy płyty warstwowe lub szklane przy użyciu silikonu.
  6. Ostatnim etapem jest montaż drzwi.

FAQs

Jakie materiały najlepsze do budowy zabudowy tarasu?

Do budowy zabudowy tarasu dobrze nadadzą się drewno, płyty warstwowe lub szklane i metal. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wyboru stylu zabudowy.

Czy zabudowa tarasu jest trwała?

Zabudowa tarasu jest trwała, ale jej trwałość zależy od jakości użytych materiałów oraz sposobu montażu. Dlatego warto zadbać o dobór odpowiednich materiałów i zlecić prace specjalistycznej firmie.

Czy zabudowa tarasu wpływa na wartość nieruchomości?

Tworzenie dodatkowych pomieszczeń na własnym terenie, pomaga zwiększyć wartość nieruchomości. Zabudowa tarasu zwiększa przestrzeń do użytku przez cały rok, a taka przestrzeń na pewno wpłynie na cenę nieruchomości na rynku.

Podsumowanie

Właściciel nieruchomości, który planuje stworzenie zabudowy tarasu, musi dokładnie zaplanować całą inwestycję, zacząć od wyboru materiałów, poprzez przygotowanie terenu, aż po zbudowanie samej konstrukcji. Warto zlecić prace specjalistycznej firmie i skonsultować całą inwestycję z projektantem. Dlatego przestrzegajmy specjalistycznych wymagań i wykonywajmy zadania w ustalonym czasie. W dzień po niedokończonych pracach, schować narzędzia, zabezpieczyć teren warsztatu i cieszyć się przestrzenią na tarasie jak zrobić zabudowę tarasu krok po kroku.